Merkezi İstanbul olan dernek, ilk şubesini Aydın’da açtı.

6 Eylül 2015, Pazar 17:42

Sivil Toplum Hareketi Aydın İl Başkanı Alpaslan Gökçimen, derneğin amacı sivil toplum bilincini oluşturmak ve toplumun menfaatini olacak her türlü faaliyeti desteklemek olduğunu söyledi. Gökçimen, “Nitelikli insan yetiştirmesi maksadıyla her sevide eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bulunarak; tarih, tıp, hukuk, siyaset, ekonomi, kültür ve eğitim gibi alanlarla ilgili konferans, sempozyum, seminer, eğitim ve bilgilendirme çalışmaları yapmak. Bu konuda uzman kişi ya da kuruluşlarla işbirliği yaparak gerek Aydın gerekse küresel konularda sivil bireylerin katılımını sağlamak amacıyla kurulmuştur” dedi.

İLK ŞUBE AYDIN’DA AÇILDI

Sivil Toplum Hareketi’nin ilk şubesinin Aydın olduğunu belirten Gökçimen, “İstanbul’daki merkez Sivil Toplum Hareketinin ilk şubesinin Aydın olmasını ön görmüşler bizde çok sevindik. Aydın’ın ilk şube olmasının nedeni, demokrasi şehidi Adnan Menderes’in memleketinin burası olmasından dolayı” ifadelerini kullandı.

“PROJELERE DESTEK VERİYORUZ”

Aydın’ın menfaatlerinin korunması için Sivil Tolum Hareketi Kuruluşunun var olduğunu söyleyen Gökçimen, sözlerine şöyle devam etti:

“Aydın’ın menfaatinin korunması dolayısıyla ülke menfaatinin korunması demektir. Toplum yararına olan şeylerin artması ve kültürel mirasın korunması sonraki nesillere aktarılması için çalışacağız. Milli bilinç şuurun öğretilmesi, geçmişe saygılı ve bağlı gelecek için tarihinin mirası ve kuralları çerçevesinde yeni fikirler üretilmesini destekleyeceğiz. Buraya herkes gelebilir, konuşabilir, projelerini getirebilir. Aydın için benim böyle bir projem var gerçekleştirmek istiyorum diyenlere biz projeyi bilimsel yönden her türlü desteği sağlayacağız. Gerektiğinde bu araştırmacının projesini ilgili kamu kuruşlarla ya da gerçek ve tüzel kişilerle bağlantısını sağlayarak ortak olarak bu projeyi yürütüp gerekli her türlü desteği vereceğiz.”

“FİKİRLERİM VAR DİYEN HERKESİ BEKLİYORUZ”

Söyleyecek sözü olan kişileri derneğe beklediğini belirten Gökçimen, “ İstişare edecek fikirlerim var diyen ve derneğin amaçlarına katkı sunmak gayesinde olan her bireyin katılımını bekliyoruz. Bu ortak fikir ve kararlar çerçevesinde hareket etme hedefli bir sivil oluşumdur. Sunulan projenin gerçekleşmesi için bir alt yapı olacak. Derneğimiz, çalışmalarda verileri toplamaktan maddi desteğe kadar her türlü yardımı sağlayacak. Gerekiyorsa ilgili makamlara da yönlendirme yapacağız. Amacın gerçekleştirilmesi için sağlıklı bir ortam hazırlıyoruz. Gerekli izinleri aldıktan sonra yardım kampanyaları düzenlemeyi biliyoruz.” diye konuştu.

“ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞIYORUZ”

Herkesin fikirlerinin dernek için değerli olduğunu ve sorunları çözmede çözüm odaklı çalıştıklarını bildiren Gökçimen, şunları kaydetti:

“Sorun varsa o sorunu çözüm odaklı olarak çözmeye çalışıyoruz. Biz birilerinin arka bahçesi değiliz, bir fikir topluluğunun da arka bahçesi değiliz biz Türkiye’nin bahçesi. Sivil Toplum Hareketinin komisyonlar var. Mimarlar-Mühendisler komisyonu, Sağlık komisyonu ve Basın Tanıtma ile ilgili birçok komisyonu var. Bu komisyonlarda güzel işler yapmak için oluşturuldu. Uzman kişiler eşliğinde toplumsal sorunlar çözülecek ayrıca projelere fikir olarak destek sağlayacaktır. Dernek olarak sanayi ve ticari işletme kurma yetkisine sahibiz. Mesela bir kreş, öğrenci yurdu huzurevi gibi işletmeler açabiliyoruz. Sosyal sorumluluk bilinciyle Aydın için çalışıp hizmet edeceğiz.” (ÖZGE SÖNMEZ)

https://www.aydindenge.com.tr/guncel/06/09/2015/sivil-toplum-hareketi-dernegi-kuruldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir